-
17
mei
2005Wederopbouw Enschede gecoördineerd met GIS
13 mei 2000. Wat begon als een zonnige lentedag, eindigde in een nationale ramp: vuurwerkbedrijf SE Fireworks explodeerde met fatale gevolgen.
De media lichtten de schuldvraag, het falende beleid en de publieke emoties breed uit. Buiten de schijnwerpers tekende zich echter een enorm project af.Onder maatschappelijke druk stond de gemeente Enschede voor een immense uitdaging: de wederopbouw van het rampterrein. Advies- en ingenieursbureau DHV bracht orde in de chaos. Hoe? Met AMANSYS, de stille kracht achter complex projectwerk in een turbulente omgeving.
Dat de opbouw van het rampterrein geen gewoon bouwproject betrof werd al snel duidelijk. De publieke druk, de vele actoren, de vragen van bewoners, lopende onderzoeken, de asbestvervuiling: van de één op de andere dag moest er een sanerings- en wederopbouwplan uit de grond gestampt worden.
De uitdagingen waar DHV voor stond waren de volgende. Hoe houdt de projectleiding in zo’n situatie het overzicht? Hoe krijgen de betrokken partijen te weten wat zij wanneer en waar moeten doen? Hoe wordt de bewoner betrokken bij de wederopbouw? Wie bewaakt het strakke tijdsschema?
AMANSYS
Een catastrofe van deze aard en omvang had zich niet eerder in Nederland voltrokken. Het antwoord van DHV op de complexiteit en chaos was AMANSYS, dat staat voor ‘analytisch management systeem’. AMANSYS is een door DHV ontwikkelde informatiestrategie voor het beheren, analyseren en presenteren van ruimtelijke gegevens.GIS-applicaties
Vanuit dit concept ontwikkelt DHV GIS-applicaties. GIS staat voor Geografisch Informatiesysteem. Op maat te programmeren software waarmee ruimtelijke gegevens inzichtelijk en interactief gemaakt kunnen worden. Voor Enschede ontwikkelde DHV de Applicatie Rampterrein Enschede (ARE) voor de sanering en projectcoördinatie, het BodemInformatie Systeem (BIS) voor het managen van bodeminformatie en het KavelUitgifte-InformatieSysteem (KUIS) voor reservering van bouwrijpe grond en de overdracht daarvan aan burgers en bedrijven.De applicaties zijn ontwikkeld door Michel Kreileman, specialist geo-informatie van DHV. In het GIS-projectverslag (download via link hieronder) wordt openheid gegeven in het gebruik en de opbouw van genoemde applicaties.
Gepubliceerd: Politiek-digitaal.nl
Categorie
Politiek-digitaal.nl
Politiek-digitaal.nl, een initiatief van het Amsterdamse internetprojectbureau United Knowledge, was in de jaren 2001-2006 een populaire site voor politiek nieuws en achtergronden. Vanaf 2003 heb ik 156 artikelen en columns voor de site geschreven.
LAATSTE BERICHTEN
- • Twee zussen met een kinderwagen op dievenpad
- • Dit is geen kwajongensstreek meer, maar een aanslag
- • Doorgereden na ongeluk. Verdachter dan dit krijg je het niet
- • ‘Buitentijd’, advertorials voor in je backpack
- • Slim horloge voor kinderen blijkt gemakkelijk te kraken
- • Hennepplantage? Met die spullen kun je ook tomaten kweken
- • Die planten zijn volgens de rechter ‘niet vanzelf naar binnen gewandeld’
- • Of de officier zich ook zomaar in elkaar laat slaan
- • Werkstraf voor ‘akkefietje met schilderij’
- • Graag de volgende keer gewoon afrekenen