-
28
mei
2009Praten over de publieke zaak
Zeventigduizend mensen hebben inmiddels de enquête op 21minuten.nl ingevuld, een opinieonderzoek naar “de staat van het land”. Wie zich niet in keuzeantwoorden laat vangen, kan terugpraten op DeNationaleDialoog.nl.
Het internetforum berust op drie peilers: Praat mee, Doe mee, Ontwerp mee. Hier wordt de burger op het voetstuk gehesen van maatschappelijk consultant. De Publieke Zaak, initiatiefnemer van de enquête en de site, houdt de betrokken burgers voor dat goede ideeën, over bijvoorbeeld duurzame energie, weleens één-op-één overgenomen kunnen worden door de overheid. Dat klinkt groots, maar wie zich registreert op de site kan rekenen op een persoonlijk welkomstmailtje.
In dit geval kreeg ik een bericht van moderator Tjakke Schuringa, één van de veertien moderators. “Fijn dat je mee wilt doen aan De Nationale Dialoog. Heb je ook meegedaan aan 21minuten.nl?” In een volgend mailtje maakt Schuringa me wegwijs op de website en spoort me aan mee te denken over ‘de economische crisis’, ‘de toekomst van de EU’, ‘duurzame ontwikkeling’ en ’samenleven in Nederland’.
Over dat laatste heeft Johannes Cornelus van Twillert, een deelnemer aan het forum, wel een idee. “Ik ga proberen om iedere dag iemand een hart onder de riem te steken”, kondigt hij aan. “Dit in het kader van de toenemende individualisering.” Onder zijn voorstel kunnen mensen zich intekenen middels de knop ‘Ik doe mee’. Maar ook concrete voorstellen passeren de revue: een ‘wetsvoorstel’ dat aannemers verplicht een minimum aantal vierkante meters van het dak voor zonnepanelen in te ruimen, een lobby voor windparken in de Noordzee en een aantal oplossingen voor het fileprobleem.
Schuringa is verantwoordelijk voor het thema ‘Duurzaamheid’. Op zijn profiel stelt hij zich aan de deelnemers voor. “Ik ben 72 jaar, Delfts ingenieur vliegtuigbouwkunde, en was 35 jaar werkzaam bij Fokker.” Daarnaast deed hij vakbondswerk, leidt stichtingen en zet zich in voor een woonwijk.
De resultaten worden verwerkt door echte deskundigen, legt hij uit. Schuringa hoopt dat er een vervolg komt in een soort denktank, geleid door experts. Want met discussies in real life heeft hij goede ervaringen. “Ik heb twee jaar geleden aan 21minuten meegedaan. In vervolg daarop is een tweetal fysieke sessies (denktanks) gehouden. Vooral de tweede bij hogeschool Diemen, waaraan honderd mensen deelnamen, was heel goed.” Daarna is hij lid geworden van de vereniging De Publieke Zaak en werd gevraagd als moderator. “Gewoon als meelevende en bewuste burger, met een behoorlijk verantwoordelijkheidsgevoel.”
Maar nu moet hij de computer afsluiten, want “zo meteen ga ik naar een sessie in de Paleiskerk in Den Haag”. Daar, op woensdag 27 mei, werden de tussenresultaten van 21minuten.nl gepresenteerd. Eén van de conclusies: de macht van de EU moet niet worden uitgebreid, de Nederlander wil zeggenschap houden over nationale aangelegenheden.
Maar wat Schuringa betreft, moet het debat gewoon concreter. Mensen moeten weten door welk Europees ze direct geraakt worden. “Het is nog te abstract.”
Gepubliceerd: NRC
Categorie
NRC
Voor NRC Handelsblad, nrc.nl en nrc.next schreef ik sinds mijn aanstelling in september 2007 meer dan 800 artikelen. De meeste daarvan als opiniemaker voor nrc.nl.
LAATSTE BERICHTEN
- • Twee zussen met een kinderwagen op dievenpad
- • Dit is geen kwajongensstreek meer, maar een aanslag
- • Doorgereden na ongeluk. Verdachter dan dit krijg je het niet
- • ‘Buitentijd’, advertorials voor in je backpack
- • Slim horloge voor kinderen blijkt gemakkelijk te kraken
- • Hennepplantage? Met die spullen kun je ook tomaten kweken
- • Die planten zijn volgens de rechter ‘niet vanzelf naar binnen gewandeld’
- • Of de officier zich ook zomaar in elkaar laat slaan
- • Werkstraf voor ‘akkefietje met schilderij’
- • Graag de volgende keer gewoon afrekenen