-
15
nov
2010Ontwikkelingshulp Vodafone: schilder heel Ghana rood
Ghana is niet alleen een ontwikkelingsland, maar ook een groeimarkt voor de telecomindustrie. Daarom is het zaak zelfs de sloppenwijkbewoner aan de mobiel te krijgen. Dat lukt aardig. Ghana kleurt Vodafone-rood.

Vodafone levert aan honderdduizenden Ghanezen telefonie en internet. De provider heeft aan aandeel van 70 procent in het staatsbedrijf, dat inmiddels tot Vodafone Ghana is omgedoopt. De Ghanese medewerkers van Vodafone werken daar onder iets andere omstandigheden dan hun Nederlandse collega’s. Hun werkterrein is de file. Tussen de auto’s venten ze in een walm van uitlaatgassen beltegoedkaarten. Andere telecomgiganten, zoals het Zuid-Afrikaanse MTN, doen dat ook.
MTN doet nog meer: huizen geel verven. Met het logo erop, natuurlijk. Gewoon, omdat het kan. De bewoners krijgen daarvoor eenmalig 50 dollar. Een goede deal, ook voor de Ghanezen.
Vodafone wedijvert nu met MTN om wie de meeste huisjes in bedrijfskleuren kan spuiten. “Ook hutjes. En zelfs WC-hokjes worden niet gespaard”, weet Jasper van Nieuwenhuizen. Hij was onlangs in Ghana en schoot de foto’s voor dit bericht.Vodafone ‘koopt’ zo hele dorpen, meent hij. “En dat is het misselijke eraan.” Iedere Afrikaan mag van hem een mobiel, drukt hij Youp van ’t Hek op het hart. Maar of dat gepaard moet gaan met het ‘rood en geel verven’ van een land, betwijfelt hij. Een esthetisch, misschien zelfs ethisch vraagstuk.

Gepubliceerd: NRC
Categorie
NRC
Voor NRC Handelsblad, nrc.nl en nrc.next schreef ik sinds mijn aanstelling in september 2007 meer dan 800 artikelen. De meeste daarvan als opiniemaker voor nrc.nl.
LAATSTE BERICHTEN
- • Twee zussen met een kinderwagen op dievenpad
- • Dit is geen kwajongensstreek meer, maar een aanslag
- • Doorgereden na ongeluk. Verdachter dan dit krijg je het niet
- • ‘Buitentijd’, advertorials voor in je backpack
- • Slim horloge voor kinderen blijkt gemakkelijk te kraken
- • Hennepplantage? Met die spullen kun je ook tomaten kweken
- • Die planten zijn volgens de rechter ‘niet vanzelf naar binnen gewandeld’
- • Of de officier zich ook zomaar in elkaar laat slaan
- • Werkstraf voor ‘akkefietje met schilderij’
- • Graag de volgende keer gewoon afrekenen

Archief artikelen van Steven de Jong. Op deze site kunt u zijn artikelen uit de periode 2001-heden lezen.
